Στις 10 Μαΐου 2010, μετά από πρόσκληση της φιλολόγου Θεοδώρας Σαντή, ήρθαν στο σχολείο μας, οι ψυχολόγοι του Συμβουλευτικού Σταθμού Ψυχολογικής Υποστήριξης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Κική Μιχαηλίδου και Ρίτα Φιρίγγου, στα πλαίσια του μαθήματος της Ψυχολογίας της Α΄ Λυκείου. Μίλησαν στους μαθητές, που έχουν επιλέξει και παρακολουθούν από το Σεπτέμβρη το μάθημα της ψυχολογίας, για την ψυχοπαθολογία των εφήβων με τη βοήθεια προγράμματος power point, δίνοντας έμφαση στα εξής θέματα: άγχος, κατάθλιψη, διαταραχές συμπεριφοράς, δυσλεξία και διατροφικές διαταραχές (ανορεξία, βουλιμία). Οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον απευθύνοντας ερωτήματα και έγινε διάλογος, κατά τη διάρκεια του οποίου λύθηκαν απορίες των παιδιών και ξεκαθαρίστηκαν θέματα που τους απασχολούν.

Το σχολείο ευχαριστεί θερμά τις δύο ψυχολόγους, καθώς και το Συμβουλευτικό Σταθμό του Πανεπιστημίου Αιγαίου και ελπίζει σε μια καλή συνεργασία και τα επόμενα χρόνια.