Ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων

Συνδεθείτε:

Εισάγετε τα στοιχεία σας ή κάντε εγγραφή νέου χρήστη.

Δείτε μας στο...

Επισκέπτες

(since 1/1/2015)

Translate us!

Greek Bulgarian Dutch English French German Hungarian Italian Romanian Spanish

Who's Online

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 94 επισκέπτες και κανένα μέλος

infoprivacyΣτην Ελλάδα ισχύει ο Νόμος 2472/1997 για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, ο οποίος εποπτεύεται από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Επίσης, ισχύει ο Νόμος 3471/2006 για την προστασία των προσωπικών δεδομένων στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες.

Ο δικτυακός μας τόπος έχει δώσει ιδιαίτερη σημασία σε αυτό το θέμα, τηρώντας την ιδιωτικότητα των μαθητών του.

Γενικότερα, αποφεύγεται η ανάρτηση στους δικτυακούς τόπους των σχολικών μονάδων φωτογραφιών και video μαθητών για την ασφάλεια και προφύλαξη των ίδιων των μαθητών. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που δημοσιεύονται φωτογραφίες τότε αυτές είναι μακρινές και ομαδικές ώστε να μην φαίνονται καθαρά τα πρόσωπα των παιδιών.

Παρόλα αυτά, σε περίπτωση που πρέπει να δημοσιευτεί κάποιο video ή φωτογραφίες κοντινές (π.χ σε περίπτωση συμμετοχής σε διαγωνισμό ή Ευρωπαϊκό έργο) το σχολείο διαθέτει γραπτή άδεια από τον γονέα-κηδεμόνα.

Επίσης, σχετικά με τη δημοσίευση προσωπικών στοιχείων, αποφεύγεται η δημοσίευση προσωπικών στοιχείων μαθητών (e-mail, ονοματεπώνυμο, στοιχεία επικοινωνίας), ιδιαίτερα όταν αυτά είναι σε συνδυασμό με φωτογραφίες ώστε να προστατεύονται οι μαθητές από ανεπιθύμητη αλληλογραφία - spam αλλά και από κακόβουλους χρήστες.

5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Εκπαιδευτικών Διαδικτυακών Τόπων

1η Πανελλαδικά θέση

award2011

5ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό συνέδριο Σύρου, 2009

Πανελλήνιος διαγωνισμός Ιστοσελίδων σχολικών ιδρυμάτων

6η Πανελλαδικά θέση

diagonismos2009.jpg

6o Πανελλήνιο Συνέδριο ΕΕΕΠ-ΔΤΠΕ, 2009

Πανελλήνιος διαγωνισμός Ιστοσελίδων εκπαιδευτικού περιεχομένου

4η Πανελλαδική θέση

Δελτίο τύπου του διαγωνισμού (pdf)

Λίγα λόγια για το δικτυακό μας τόπο

Ο δικτυακός  τόπος αυτός αποτελεί μια προσπάθεια να αποκτήσει το σχολείο μας μία οντότητα στην παγκόσμια κοινότητα του διαδικτύου.

Σκοπός είναι να καταστεί ο δικτυακός τόπος αυτός ένα σημείο όπου:

• Οι καθηγητές θα μπορούν  να ανεβάζουν υλικό για τους μαθητές ή κάθε ενδιαφερόμενο
  • Οι μαθητές να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε  διαγωνίσματα ή άλλο υλικό που ανεβάζουν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου.
  • Ποικίλες συμμετοχές του σχολείου σε διάφορα προγράμματα να βρίσκουν χώρο φιλοξενίας και προβολής για το έργο τους.
  • Καθηγητές και μαθητές να ενημερώνονται για διάφορα θέματα σχολικού ενδιαφέροντος
  • Τα Ελληνικά ή ξένα σχολεία που συνεργάζονται με το σχολείο μας να αποκτούν πρόσβαση σε πληροφορίες σχετικά με αυτό.
  • Οποιοσδήποτε είχε ή έχει σχέση με το σχολείο να κρατάει επαφή με αυτό.

Ταυτόχρονα διατηρούνται λογαριασμοί του σχολέιου στο Facebook, στο Youtube kai sto Twitter προκειμένου να διατηρηθεί η επαφή

με την σχολική κοινότητα, και με άλλους σύγχρονους τρόπους.

Ασφαλώς η φιλόδοξη αυτή προσπάθεια συνεχίζεται ώστε να φτάσει ο δικτυακός τόπος σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο.

Χατζηπαρασκευάς Ευριπίδης

Καθηγητής πληροφορικής
ehatz[at] sch.gr

abouts7.jpg

Ενδιαφέρουν:

Έναρξη σχολικού έτους 2021-2022- Αγιασμός

Ο αγιασμός για την έναρξη του νέου σχολικού έτους θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 13/9/2021 και ώρα 09:00 στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Ευχόμαστε ολόψυχα μια καλή και δημιουργική σχολική χρονιά σε όλους!

Ο σύλλογος των καθηγητών

Τελετή Αγιασμού έναρξης νέου σχολικού έτους 2018-2019

Ενημερώνουμε τους μαθητές μας ότι η τελετή Αγιασμού με την ευκαιρία της έναρξης του νέου σχολικού έτους, θα γίνει την Τρίτη 11/9 και ώρα 9:00 πμ.

Κατόπιν θα γίνει διανομή βιβλίων.

Φωτογραφίες αποφοίτων 2017

2017 05 26 08.13.02

CanSat 2017

«3D H.E.R.O.E.S»: Το επίσημο blog!

Ο καιρός στη