Στο 3ο Λύκειο Μυτιλήνης για μιά ακόμα φορά, απονεμήθηκε η "Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας" για το έργο etwinning στο οποίο συμμετείχε με τίτλο INTERESTEEN T.E.A.M.

eql2015Στο έργο συμμετείχαν εκτός από το 3ο Λύκειο Μυτιλήνης, ύπεύθυνοι καθηγητές με ομάδες μαθητών από σχολεία 5 χωρών:

Υπεύθυνος καθηγητής για το 3ο Λύκειο Μυτιλήνης είναι ο Χατζηπαρασκευάς Ευριπίδης, (ΠΕ19), σε συνεργασία με την Καριώτου Παναγιώτα (ΠΕ06)

Οι μαθητές της ομάδας etwinning του σχολείου ήταν οι

Αντωνελλη Αικατερίνη
Βαμβουκος Γρηγόριος
Γεωργιου Μαρία
Γρηγορακης Σταύρος
Δημητρακα Αρετη-Θεοδωρα
Ευαγγελακοπουλου Αγγελική
Κονταξη Ελενη-Περσεφονη
Κουκελλη Ειρήνη
Κουπε Μαρινέλα
Λαγκοζι Νικήτα
Μηλιου Αρετουλα-Ταξιαρχουλα
Μουριζι Σοφία
Πετροζελλης Παναγιωτης-Ακινδυνος
Πιπερας Ιωάννης
Τριανταφυλλου Χριστόφορος
Τσιτσανος Γρηγόριος
Χλαχλα Μιχαηλια
Ψυρουκη Βασιλική

Η Ετικέτα Ποιότητας είναι η απτή αναγνώριση στους καθηγητές και τα σχολεία για το υψηλό επίπεδο των eTwinning δραστηριοτήτων τους. Στους μαθητές, προσφέρει μία ενίσχυση στην προσπάθειά τους, και στο σχολείο γενικότερα, μία δημόσια επιβεβαίωση της δέσμευσής του για την ποιότητα και την ειλικρίνεια σε μία Ευρωπαϊκή συνεργασία.

Σε πρώτη φάση στο έργο απονεμήθηκε Εθνική ετικέτα ποιοτητας με βάση τα κριτήρια:

1.    Το έργο πρέπει να έχει κοινούς στόχους και σχέδιο.

2.    Πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ή να βρίσκεται στο τελευταίο στάδιό του.

3.    Ο εκπαιδευτικός, που υποβάλλει την αίτηση, πρέπει να έχει συνεισφέρει σημαντικά στο έργο.

4.    Πρέπει να εμφανίζεται ένας ορισμένος βαθμός συνεργασίας.

5.    Τα αποτελέσματα του έργου πρέπει να είναι εμφανή.

Εφόσον πληρούνται αυτές οι 5 προϋποθέσεις, το έργο αξιολογείται βάσει των έξι κριτηρίων που απαιτούνται.

Ποια είναι τα κριτήρια;Ένα έργο πρέπει να αγγίξει την τελειότητα στους ακόλουθους τομείς:

(1) Παιδαγωγική Καινοτομία

(2) Ενσωμάτωση στη Διδακτέα ύλη

(3) Επικοινωνία και ανταλλαγή μεταξύ σχολείων συνεργατών

(4) Συνεργασία μεταξύ των σχολείων-συνεργατών

(5) Χρήση της τεχνολογίας

(6) Αποτελέσματα, αντίκτυπος και τεκμηρίωση

Κατόπιν αξιολογέιται σε Ευρωπαικό κριτήριο και έαν είναι ποιοτικό, απονέμεται η Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας.